Prerábate byt, alebo sa chystáte? V Bardejove to „funguje“ takto

20 októbra, 2016 11 comments 37080 Reads

Poznáte tie starosti, keď sa prerába byt… Výber materiálov, výber majstrov a všetko okolo toho dá skutočne zabrať. Za štandardných podmienok by bol tento blog úplne nudným čítaním, no ono to až také nudné nebude. Čaro tomu pridá samozrejme náš Bardejov (alebo Bardejovčania?)

Či už v podnikaní, alebo súkromí sa vyhýbam spolupráci s Bardejovskými firmami. Nie preto, že im nechcem dať zarobiť, no dohnali ma k tomu 13 ročné skúsenosti. Uvediem len dva úplne banálne príklady:

 • Auto som mal v servise a kanceláriu v bývalom areáli JAS. Kamarát taxikár, ma ochotne vozil za cenu 80 Sk… Až som sa mu raz nedovolal a druhý (podotýkam cudzí) ma tou istou trasou odviezol za 55 Sk… Keď mi po vyslovení sumy 55 Sk takmer vypadli oči z jamiek, tak dodal “no dobre, tak daj 50 Sk”… Ja proste milujem kamarátov a kamarátske ceny :o)
 • Alebo keď u kamaráta z Bardejova stojí 500 potlačených pier rovnako, ako v inej firme na Slovensku 1500 pier… Samozrejme hovoríme o úplne rovnakom pere, s úplne rovnakou podtlačou.

Ale vráťme sa naspäť k bytu, Začnem stručne kúpou

Realitka INVESTOR – Rýchle sprostredkovanie a pomoc

S Pufim sme prešli skutočne všetky byty v aktuálnej ponuke. Osobne a ochotne nám ich ukázal. Vždy bol presný, tak ako sme sa dohodli! Ako sa spieva v Rytmusovej pesničke “koľko ľudí ťa miluje, toľko ťa nenávidí, toto všetko je odpoveď karmy” patrí presne k jeho povesti v našom meste. Pufi má svoj špecifický prejav, obchodného ducha, ktorý je miestami prirýchly. Ale keď viete čo chcete, keď máte vlastné oči, vlastný úsudok, určite budete spokojní s presnosťou a promptnosťou!

Okná – Madux? Plasttime? Vyhral Laster BJ?

U nás vyhral Laster BJ! Dali sme si klasické okná s trojsklom za cenu, ktorá bola veľmi blízko Maduxu. Jasne a rýchlo dohodnuté podmienky nás presvedčili a pri Maduxe nás odradili recenzie po internete na rôznych diskusných fórach. Je tam toho viac než dosť od sťažovania sa na kvalitu, po nedodržanie dodacích termínov. Plasttime bol opäť kamarátsky syndróm s ponukou vyššou o 40% o 24% (* oprava na základe komentárov a vysvetlenia pod článkom) oproti cudzej firme Laster BJ. My sme mali skutočne málo času, tak sme nechceli riskovať a stavili sme na istotu. Pán Onufer nás nesklamal, dokonca nás veľmi prekvapil tým, že okná sme mali namontované o 2 týždne skôr, ako bol termín dodania! Nedoriešené však máme ešte sieťky, ktoré prišli z výroby vadné. Aj napriek prísľubu, že ich privezú sú už dva týždne na firme. Pred istým časom som p. Onuferovi napísal SMS:

Laster BJ odpoved

Jednoducho, pán Onufer má toho veľa… Už aj vinné mušky prestali lietať…. Už sú tú čo chvíľu prvé mrazy… A tak skúsim počkať, kedy o ne zakopne 🙂

Stavebné práce – šikovný Radko Choma

Som ITčkár, rozumiem internetu, marketingu, programovaniu, reklame, no nerozumiem sieťkam, lepidlám, kerzapetom a iným výrazom, ktoré sú pre mňa azda čínske. Radka mi odporučil Pufi (Realitka Investor), dal som naňho a neľutujem. Prvé stretnutie mi povedalo, že je to človek zodpovedný, pracovitý, že rozumie tomu čo robí, že má v sebe nejakú formu pokory. Výsledok? Dodržaný šibeničný termín, dodržaný rozpočet, super kvalita a komunikácia. V tomto smere mám s čím porovnávať, keďže ani nie pol roka dozadu prerábali dva byty rodičia. Robila to firma ORIM na čele s pánom Petruškom, ktorý pravidelne vykrikoval, či som bol v Hiltone v Košiciach. Tak pár fotiek uložených mám, toho HILTONU v mamkinom byte. To neuvidíte ani v HILTONE v Košiciach. Ceny ako profíci, kvalita ako partička večne naliatych amatérov!

Dvere SHERLOCK od klamárov CAPPASTAV, s.r.o.

2.8.2016

Som objednal a vyplatil dvere s tým, že do 15.8.2016 majú vo výrobe celozávodnú dovolenku. Podľa prospektu dodanie dverí 14 dní… Objednával som to v čase, kedy sme súrne potrebovali aspoň zárubňu, ktorú mali skladom, takže montáž sa mala uskutočniť rýchlo…

15.8.2016

namontovali zárubňu, no termín montáže sa nie a nie dozvedieť. V pondelok povie, zavolajte vo štvrtok… Vo štvrtok povie zavolajte v pondelok. V pondelok, povie – zavoláme Vám, a nezavolá… Jednoducho komédia.

24.9.2016

Prišli založiť dvere. Dvere, ktoré sme mali mať cca prvý septembrový týždeň. Dvere, o ktoré som v Septembri volal asi 5x podobným štýlom ako pri zárubni! Dvere, ktoré 13.9.2016 došli na predajňu boli montované 24.9 po troch preloženiach termínu a vetách v telefóne, že “nie som jediný, čo čaká”. A ešte v deň montáže zabudol prahovú spojku, ktorú 24.9.2016 (v pondelok) prisľúbil dokončiť hneď vo štvrtok! Lenže prešiel už takmer mesiac, opäť pár telefonátov a sľubov…

17.10.2016 o 13:00

Nastal čas sľúbenej montáže a v tom zazvonil telefón… Hlas na druhej strane sa veľavravne ospravedlňoval, ako strašne ochorel, a že musí ísť k lekárke… Termín preložil na stredu 19.10 o 8:30 (zrejme zaberie tretia tabletka antibiotík)…

19.10.2016 o 8:30

Nikoho nikde…. Čakáme a hodinu neskôr SMS….

CAPPASTAV odpoved

A úprimne to neprajem nikomu – úmrtie v rodine…. Úprimnú sústrasť… A ešte tak chorý…

Ale keď sa už konečne vyliečite (hlavne z chorobného klamania), tak sa určite zastavte dokončiť, čo dokončiť máte a netreba zabudnúť ani na sľúbenú menovku! V mojich očiach ste za totálnych klamárov, ktorí robia veľkú hanbu značke SHERLOCK.

Som nesmierne rád, že sme pri prvom stretnutí neobjednali aj interiérové dvere a plávajúce podlahy. My v tom byte už od 12.09.2016 bývame! No pri Vašom tempe by sme chodili po poteroch a na záchode mali zavesený záves z cečiek, a nie dvere od vás!

Marcel Harbaľ – TURBO Elektrikári

Pri výbere elektrikárov som mal skutočne problém. Každý krútil nosom nad sekaním do panelu. Ceny, ktoré mi povedali v ELEKTROMONTE ma veľmi pobavili. Keď som počul cenu 3-4 tisíc € vybehli mi oči. Zrazu to bolo tak 3000, neskôr už len 2500… Opäť Bardejovský štýl: “skúšať, skúšať, skúšat”! Kto by nechcel nájsť hlupáka, ktorý skočí na 3x vyššiu cenu? Je to skoro tak ako keď vám chcú predať sadu hrncov za 2000€, ale dostanete paplon zdarma! Tak mi niekto odporučil Marcela Harbaľa… Do bytu nabehla partia šiestich ľudí, rozložili laser, zakreslili výšky a len čo som zatvoril dvere, myslel som, že do 5 minút zbúrajú celú bytovku. Prisahám, že za deň mali vysekané všetko, čo som si navymýšľal v troj izbovom byte (a to som vymýšľal poriadne). Nehovoriac o tom, že to stálo tretinu oproti najvyššej ponuke! Zrejme preto má Marcel toľko roboty…

Kuchyňa a vstavené skrine – RATH Interier

Tu zas musím povedať, že v čase, keď som na firmu potreboval vyrezať pár políc ma odbili tri stolárske firmy. Odbili ma hnusným spôsobom, v duchu, že “čakáme na veľké zákazky a s takými zákazkami za 50€ sa nebudeme ani zapodievať”. Lenže Rado Guth mi tie police vyrezal… O mesiac ďalšie, neskôr stoly, regále,  pulty do skladu…. A teraz som už vlastne nikoho iného nechcel a nehľadal! Takto sa prichádza k zákazkám, že ste aj pri biznise v prvom rade človekom. V druhom rade, profíkom, pretože máme kuchynskú linku ako páni! Pri montáži sa vyhrali s každým detailom a to som prekliaty perfekcionalista, ktorý všade nájde chybu. No, tá linka skutočne nemá chybu! A opäť, táto firma nepotrebuje chválu, má práce až až.

Na záver

Tak a záver je taký, že žijeme. Nič strašné sa nestalo a žiadna cesta nie je taká rovná, ako sa zdá. Prekážky sú na to, aby sa zdolávali, len byt neprerábate každý deň, ako keď kupujete rožky v potravinách. Natrafíte na blbca, no ďalších 15 rokov nebudete potrebovať nič. A o 15 rokov budú na trhu iní blbci a nikto Vám nezaručí, že si vyberiete správne. Možno preto som si dal tú námahu napísať o tom tento post!

Pre tých, čo sa tu našli mám pár rád na záver. Robte biznis nie len s kvalitným tovarom, robte biznis postavený hlavne na dodržaní sľubov a termínov. Robte biznis ľudsky, s pochopením druhej strany. Žiadna, ani malá zákazka nie je zbytočná. Skrz ňu sa môžete dostať na výslnie, ale aj do zabudnutia… To, či sa Vám v dnešnom svete darí alebo nedarí nie je definované tým, že sídlite v chudobnom Bardejove, ani tým, že tu ľudia nemajú peniaze a dokonca ani tým, že FICO… Robte biznis ako ľudia, pretože ho robíte s ľuďmi… A možno Vás budú milovať. Dokonca aj keď teraz žnete “úspech” a neviete si nájsť čas na nič, (ani na dovoz reklamovaných sieťok), tak nestrácajte pokoru. Existujú podnikatelia, ktorí sú úplne inde ako vy a ostali ľudskí, bez ohľadu na to koľko majú práce, či povinností.

 • Václav Sýkora

  8 rokov ago

  Ahoj Jožko.
  Bol si u mňa na ponuku na okná 1x a mal si nacenené komplet výrobu a výmenu 3 okien a balkónovej steny v paneláku vrátane vybúrania balkónovej steny, vymurovania novej, sieťok, parapiet, žalúzií…..proste komplet na kľúč za 2800 s DPH. Ak Ti to niekto urobil za 1700 pri 40% zľave tak je u mňa umelec alebo kúzelník. Mohol by si ju zverejniť.
  Čau
  Vašo
  PS: Neviem o akej firme tu píšeš,ale moja sa píše takto: Plasttime

  • Jozef Kozák

   8 rokov ago

   Ahoj Vašo,

   Ospravedlňujem sa za nepresný údaj. Otvoril som si ponuky a budem konkrétny (v článku som to opravil). Je pravdou, že k 40% som došiel diletanským spôsobom, keďže Tvoja ponuka zahŕňala aj demontáž a murovanie novej steny. Okrem toho boli ponuky totožné, až na to, že u Teba sme mali balkónové dvere 82 cm, a jedno okno balkónovej steny pevné. Vo finále sme sa rozhodli pre 90 cm dvere a obe časti okna otváracie, čo by máličko aj na Tvojej ponuke podskočilo vyššie (to už netreba zohľadňovať). Keďže si v svojom komentári použil cenu (a ja som sa v rámci celého blogu snažil cenám vyhnúť pretože každá ponuka je ponukou pre toho ktorého klienta, čo rešpektujem), verím, že sa nebudeš hnevať, keď to rozpíšem konkrétne. Tvoja ponuka za okná, balkón, parapetry, žalúzie a sieťky bola 1313,40€ bez DPH + a teraz pozor, 1072€ bez DPH za demontáž, murovanie, montáž všetkého. Aj keď je pravdou, že sme demontáž starej balkónovej steny a jej murovanie robili vo vlastnej réžií stálo nás to aj s materiálom 250€. Takže túto sumu treba prirátať k cene za okná a montáž LASTER BJ. No aj napriek tomu bola výsledná cena o 24% nižšia ako vaša ponuka.

   Ja viem, nie sme a neboli sme kamaráti, ktorí si musia a majú robiť nejaké super kamarátske ceny. No našiel som alternatívu a u úplne cudzieho pána (podotýkam, že tiež s dobrými referenciami), pri ktorom som dostal lepšie podmienky. Aj napriek tomu, to nebol útok na kvalitu okien plasttime, keďže v prvom byte som bral okná od Teba a tiež tak urobili rodičia do dvoch bytov. Okná sú kvalitné a sme s nimi spokojní. Bolo to však konštatovanie, že som čakal tú najlepšiu cenovú ponuku práve u Teba, u kamaráta.

 • Krasny a trefny clanok. Velka poklona autorovi k uprimnemu vyjadreniu.
  Kiez by bolo takých viacero.

  • Som vďačná za slová adresované mojej polovičke(Radko Choma)…
   lebo to,co robi,robi rád a robi to najlepšie ako vie….ďakujem práve preto,lebo si to zaslúži ….lebo žijeme v dobe,kedy si častokrát nevieme prísť na meno….v skratke a vystizneeee DAKUJEM.

 • dakujem za skvely clanok. rad som sa dozvedel o konktretnych dodavateloch a ich pristupe.takto sa aj zariadim.

 • Miroslav Petruška .ml

  8 rokov ago

  Tak tvoje správanie 10ročneho chlapca svedčí o všetko do ničoho sa nerozumieš a ideš robiť zo seba nejakého odborníka pokiaľ viem tak tvoji rodičia a sestra boli z robotou maximálne spokojní a keď si tam prišiel ty tak si začal nadávať a urážať ,nič rozumné steba nevyšli tak si myslím že to svedčí o tvojom iq. keď si chceš niečo vyjasniť tak poprosím oslov nás osobne a tie urážky si vyprosím v mene celej firmy Orim

  • Jozef Kozák

   8 rokov ago

   Je samozrejmé, že prichádzajú prvé urazené pózy. Ono sa to stáva, keď ma niekto neúmerne prerastené ego. Ťažko sa je vyjadriť keďže mám to správanie 10 ročného chlapca a nízke IQ. Škoda, že som vlastne polovičný debil, no treba si veľmi dobre rozmyslieť, či chcete fotografie praskajúcich stien, alebo fotografie položeného obkladu v chodbe, alebo 3 cm dieru, ktorá vznikla tým, že pravý uhol novo vymurovanej priečky nebol až tak pravý. A keď na 60 cm dlhej priečke vznikne 3cm diera v rohu, zrejme nie je niečo v poriadku. Ja viem, že aj Studenková bola spokojná, aj Skrúcaný, aj v Hiltone samu chválu na vás počuť, no len ten 10 ročný chlapec s nízkym IQ, čo sa do ničoho nerozumie tu píše hlúposti. Ja by som na Vašom mieste bol radšej ticho, pretože tento článok čítalo za 3 dni cez 2000 ľudí. Za tri dni mi písalo o vás konkrétne 7 ľudí súkromné správy, kde opísali ich skúsenosti. A teraz, keď som dostal tento “gramatický náklad”, skutočne rozmýšľam, či si najbližšie nenájdem čas a nebudem nechutne úprimný k tomu, ako som kričal, nadával a urážal. Ja si vaše urážky nevyprosím, pretože mňa môže uraziť len inteligent.

  • Bohumila Gogoľová

   8 rokov ago

   Vážený pán Petruška. Spoluprácu s vami som radšej chcela považovať za uzavretú kapitolu, ale ako vidím nedá sa. Samozrejme, že byt po rokonštrukcii vyzeral báječne veď po 40 tich rokoch od výstavby si to aj zaslúžil ale bohužiaľ len naoko. Silikónom nalepené lišty okolo pracovnej dosky na linke sa už dávno odlepili a musela som pracne odstrániť silikón a lišty aj tak priskrutkovať ako som to vravela už aj pri montáži, že takto sa to nerobí. Podlaha v izbe? V jednom z rohov je viditeľne vyššia a písací stôl, ktorý je od spomínaného rohu asi 50 cm musí byť podložený v prednej časti do výšky 2cm, pretože sa na ňom pri tomto výraznom sklone otvárajú šuflíky. Ľutujem, že som si plávajúcu podlahu nepoložila sama, pretože tie krivé spoje čo ste dokázali… A to ste sa dušovali akí ste odborníci. Pokladala som podlahu na viacerých miestach ale toto by som si nedovolila. A je toho omnoho viac…Praskajúci sadrokartónový spoj bol už vami prebrusovaný ešte pred odovzdaním bytu. Vymurovaná 60 cm priečka z tvárnic je krivá a ja neotvorím hornú výklopnú skrinku na linke. V sprchovacom kúte je jedno miesto zle utesnené a vyteká mi voda na dlážku…Interiérové dvere? Neviem či je to normál, ale u mňa je medzi stenou a obložkou medzera min. 1 cm. Som šťastná, že som technicky zdatná a dostatočne zručná. Chyby, ktoré sa ešte dajú odstrániť si odstránim radšej sama. A to som spomenula len zlomok vecí v mojom byte. Ani radšej nevravím ako rodičom plesnela novo vymurovaná priečka, na ktorej mali zavesenú linku…a mnoooho ďalších vecí. A pritom by stačilo dať si trochu viac záležať na tom čo robíte a dupľom ak sa tým živíte.

 • Václav Sýkora

  8 rokov ago

  Ahoj Jožko,
  chcel by som ešte krátko zareagovať na Tvoju odpoveď. Kamaráti môžme byť, ale v biznise to už je ináč,mal som možnosť sám sa o tom presvedčiť za tie dlhé roky podnikania. Aj my sa snažíme hlavne o to, aby sme vyrábali kvalitné okná a v prijateľnej cene. A nakoniec konečná cena je vec dohody. Možno keby si sa bol u nás ešte raz zastavil, tak by sme sa boli aj dohodli. Na rozmeroch, rozsahu prác aj na cene. Ale už je to jedno, je dobre, že si zákazníci môžu vybrať a sami sa rozhodnúť. Tak to v biznise chodí. Až budeš prerábať ďalší byt, určite sa zastav a ja urobím všetko preto, aby sme sa dohodli.

  Čau, Vašo

 • Slavomír Sivák

  7 rokov ago

  Chcel by som sa ťa opýtať ako si spokojný s oknami od firmy Laster BJ a či aj v dnešnej dobe by si využil služby uvedenej firmy, alebo inej. Čítal som tvoj príspevok a rád by som sa podelil o tvoje skúsenosti nakoľko chcem vymeniť okná na RD. Ďakujem za odpoveď.

  • Ahoj, zatial mame tieto okna namontovane len pol roka. Otvaraju sa, zatvaraju sa, funguju ako maju. Tato otazka bude na mieste mozno po 10 rokoch, ale ked som sa pre nich rozhodoval, tak som si tiez robil prieskum a nasiel som par znamych, co su s nimi dlhodobo spokojni. Verim, ze sa rozhodnes spravne a budes spokojny.

 • Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial